Skip to content

Perde Kumaşı Modelleri

Perde Kumaşı Modellerimiz Dikey, Zebra, Stor, Tül ve Fon Perdeler 

Perde Kumaşı tekstilinin öncülerinden Halef Sadebal, perdenin modaya değil gereksinimlere göre seçilmesi gerektiğini belirtmektedir. Her yıl perde tekstilinde popüler imajlar ortaya çıkmaktadır. Örneğin Crincle (krinkıl) denilen buruşuk görüntülü ve ütü istemeyen tülleri kullanımı azalırken, Organza kumaş ince tüllerin kullanımı artmaktadır.

Kumaşlar çeşitli tasarım ve desenlerde üretilmektedirler. Perde kumaşları iki temel amaç için kullanılmaktadır. Bunlardan ilki ses emilimi, ısı yalıtımı, ışık emisyonlarının yumuşatılması ve mobilyaların özellikle modern binalarda güneş ışınlarının (UV) zararlı etkisinin kontrol edilmesini içermektedir. İkincisinde ise temsil edilen estetiktir. Estetik bir değer olarak sanatsal dokunuşları içermektedir.

Perdelik Kumaşlar  kullanılacakaları alana göre farklılık göstermektedirler. Oturma odaları ve salonlar için ışığa izin veren soft kumaşlar tercih edilirken; yatak odalarında mahremiyeti sağlamak amacıyla kalın kumaş tipleri tercih edilmektedir.

Kalın kumaşlar mekânda ısı, ışık ve ses yalıtımında önemli faktörlerdir. Tafta, kadife, şönil hatta globen perde kumaşları drape ve Amerikan pileli perdelerde kullanılan kalın kumaşlardır. Bu kumaşlar yıkama sonrası mutlaka ütü gerektirmektedirler. Eğer ütü gerektirmeyen kumaşlar kullanmak istiyorsanız %67 polyester %33 pamuk içeren perdelik kumaşlar tercih etmelisiniz.

bambulux 03-krem-04
perde-ureticileri

Dikey Perde Kumaşı Modelleri

Polyester Kumaş parlak, kaygan ve dayanıklı suni (yapay) bir kumaş çeşididir. Polyester Kumaş, perde sektöründe kullanımının başlıca amaçları doğal ürünlere sağlamlık katması, maliyeti düşürmesi ve kırışma oranlarını azaltmasıdır. Polyester (polietilen tereftalat), petrol, hava ve su içeren bir kimyasal reaksiyondan elde edilmektedir. Polyester çeşitli ipliklerin hammaddesidir. Polyester kumaş farklı dokulu ipliklerle üretilmektedir.

  • Hava Jeti Dokulu Polyester İplik: Hava jeti tekstüre işlemi, düşük uzayabilirliğe sahip hacimli iplikler üretmek için soğuk hava akımı kullanan mekanik bir yöntemdir. Bu iplikler, görünüşleri ve fiziksel özellikleri bakımından bükülmüş ipliklere benzemektedir. Hava dokulu iplik ile çok hantal kalıcı kıvrımlar ve döngüler oluşturulabilmektedir.  
  • Dokulu Polyester İplik: Tekstüre işlemleri iplikleri daha opak hale getirmektedir. Bu işlemle beraber görünümü ve dokuyu iyileşen; sıcaklığı ve emiciliği artan iplik türüdür.
  • Katyonik Dokulu Polyester İplik: Polyester, ipliğe entegre edilen reaktif gruplar sayesinde katyonik boyalar kullanılarak renklendirilebilir. Üretim açısından bakıldığında, normal bir polyesterin gerektirdiğinden daha düşük sıcaklıklarda boyamaya izin veren iplik türüdür.
  • Polyester / Polyester Düzenli Karışımlı İplik: %50 Katyonik Polyester ile %50 Polyester iplik düzenli aralıklarla kalıcı olarak karıştığı iplik türüdür.
  • Katyonik Polyester/Polyester Düzensiz Karışık İplik: %50 Katyonik Polyester ile %50 Polyester iplik düzensiz aralıklarla kalıcı olarak karıştığı iplik türüdür.
  •  Sıkı Nokta (Keten Benzeri) Polyester İplik: Bu tip ipliklerle üretilen kumaşların yüzeyleri keten ile üretilenlere benzemektedir. Bu tip iplik özellikle ev tekstili kumaşlarının üretimi için kullanılmaktadır.
  • İki katlı Polyester İplik: İki katlı polyester ipliklerin katlanıp büküldüğü iplik türüdür.

Zebra Perde Kumaşı Modelleri

Zebra Perde kumaşı her mevsim farklı açılardan gelen güneş ışığının kontrolünü sağlayan mekanik perdelerde kullanılan bir kumaş çeşididir. Zebra perde görünüm itibariyle zebra derisine benziyor olmasıyla zebra deseninden yola çıkılarak isimlendirilmiştir.

Zebra Perde bulunduğu alanda estetiği ve şıklığı tamamlarken enerji tasarrufunu da sağlıyor olmasıyla tercih edilen popüler bir perde türüdür. 

Zebra Perde çalışma sistemi olarak stor perde sistemine benzer yapıda çalışmaktadır. Zebra Perde’nin kumaşındaki farklı özellik ve görünüm Zebra Perde’sinin işlevsel ya da fonksiyonel olmasını sağlamakla birlikte aynı zamanda zebra perde modern mekanlarda şık duruşuyla iyi bir dekorasyon ürünü olarak da kullanımında uzun yıllar konfor sağlamaktadır.

çelik-04
makarnarapor

Tül Perde Kumaşı Modelleri

Tül perde genellikle güneşlikle beraber kullanılan, pencerelere dekoratif görünüm kazandıran bir perde çeşididir. Tül perdenin kullanımı oldukça yaygındır. Yalnız başına kullanılabileceği gibi güneşlik ile kombine olarak da kullanılabilmektedir. Evin tüm odaları için uygundur. Bunun haricinde çalışma sahaları, hastaneler ve organizasyon firmalarında da kullanılmaktadır.

Tül perde kumaşı,  renk ve tasarım çeşitliliğini sağlayabiliyor olması nedeniyle Tül Perde kullanımı ülkemizde ve dünyada yaygındır.

Pamuklu Kumaş

Pamuklu kumaş, pamuk bitkisinin kozalarından elde edilen pamuk ipliğinden üretilen doğal bir kumaş çeşididir. Pamuklu kumaş geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu kumaş türü sıcak suda yıkanmaya ve sıkılmaya müsaittir. Pamuklu kumaşlar perde tesktilinde sentetik ile karıştırılarak kullanılmaktadır. Böylelikle daha az kırışırlar ve daha az ütü gereksinimi duyarlar. Pamuklu kumaşlar statik elektrik oluşturmazlar. Kolay kirlenebilirler buna karşın kolaylıkla temizlenebilmektedirler.

Vual Kumaş

Vual kumaş pamuktan üretilen hafif bir kumaş çeşididir. Parlak ve kaygan yapısıyla ipek kumaşa da benzemektedir. Hipoalerjenik  yapısıyla perde tekstilinde yerini almaktadır. Vual kumaş düşük sıcaklıkta elde ya da makinada yıkkanabilmektedirler.

Stor Perde Kumaşı Modelleri

Stor Perde Kumaşı, güneşi filtreleyici, gölgeleyici ve karartıcı özellikleriyle farklı renk ve tasarımları bulunan bir kumaş çeşididir.

Stor perdeler güneş ışığından kaynaklı zararlı UV ışınlarına karşı koruyucu konumdadırlar. Bu perdeler güneşin parlamalarından kaynaklı ekran yansımalarını kesmek amacıyla ofis ve plaza tarzı yüksek binalarda tercih edilmektedir.

Stor perdeler ayrıca gelen ışığı yansıtma özelliği olması sebebiyle de yaz aylarında aşırı klima kullanımına olan ihtiyacı azaltarak iç mekanı ısıdan da izole etmektedir.Polyester stor,Mat Stor ve Blackout Stor çeşitleri de bulunmaktadır.

Keten Kumaş

Keten bitkisinden üretilen elyaflı bir kumaş olan keten her mevsim kullanıma uygundur. Perde tekstilinin başlıca kumaşlarından birisi olan keten oldukça dayanıklıdır ve esneklik göstermemektedir.  Diğer kumaşlara nazaran daha dayanıklı olan bu kumaş mekanik perde tasarımlarında da kullanılmaktadır. Keten kumaşlar toz çekmez ve solma yapmazlar.Keten kumaş perdelerin temizliğine mutlaka soğuk su kullanılmalıdır.

Naylon Kumaş

Bir diğer adı polyamid olan naylon kumaş plastiklerden üretilen sentetik bir kumaş çeşididir. Dünyada üretilen ilk sentetik lif olan naylon (polyamid) oldukça popülerdir. Sentetik bir kumaş olduğu için statik elektrik taşımaktadır.Kolay kurulanıyor olması ve ütülenme gereksinimi duymayan bu kumaş perde tekstilinde yaygın olarak kullanılmaktadır.  Polyamid kumaş güvelenmeye ve küflenmeye karşı dayanıklıdır.

storblackout1-yeni
berrak-desenli-fon-perde-kumasi

Fon Perde Kumaşı Modelleri

Fon Perde Kumaşı  ortamda kullanılan mobilyaları ve dekorasyonu tamamlayıcı nitelikte olmalıdır.  Fon perdede kumaş seçimi yaparken aynı türde ve aynı dokuya sahip perde kumaşı şeçmek gerekmektedir. Kumaş seçiminde kaliteli ve farklı kumaşaları tercih etmek, iç mekânların daha zengin görünmesini sağlamaktadır.

Son yıllarda artan fon perde talebine binaen fon perde kumaşlarında çeşitlilik artmaktadır. Fon perdede genellikle saten, pamuk, organze keten gibi kumaşlar tercih edilmektedir.

Saten Kumaş

Pamuk ipliğinden üretilen Saten Kumaş, dokusunun sık dokunması nedeniyle oldukça sağlam ve yumuşaktır. Saten Kumaş mat olmayan parlak ve kaygan bir yapıya sahiptir. Kendi içerisinde pamuk, ipek, yün gibi çeşitleri bulunmaktadır. Opaklık sağlayan özelliği fon perdede kullanımına uygunluk göstermektedir. Kullanılan alanda daha tok bir görüntü oluşturulmak isteniyorsa kalın saten kumaşlar tercih edilmelidir.

Jakarlı Kumaş 

Jakarlı Kumaş pamuk, ipek, keten gibi ipliklerin jakarlı dokuma makinalarında dokunarak üretilen desenli bir kumaş çeşididir. İsmini üreticisi Fransız mucit Joseph Marie Jacquard’dan almıştır. Bu kumaşlar oldukça dayanıklıdır. Jakarlı Kumaş ile üretilen perdeler ortama asil ve şık bir görünüm katmaktadırlar.

30 derecede yıkanmaktadırlar. Yıkama işleminden sonra perdeler kırışmaması için derhal makinadan çıkarılmalıdırlar.

Tafta Kumaş

Tafta Kumaş bezayağı örgüyle sık dokunan parlak ve ince ipekli bir kumaş çeşididir. Bu kumaş ışığı farklı şekillerde donuk ve parlak olarak yansıtmaktadır. Perde tekstilinde kullanılan Tafta Kumaş, dalgalı yapısıyla perde tasarımında çeşitli modellerde yerini almaktadır.

Cam Balkon (Akordiyon) Perde Kumaşı Modelleri

Akordiyon perde kumaşları pamuk gibi hem doğal hem de suni liflerden (keten, suni ipek, polyester veya bunların herhangi biri kombine edilmiş karışımları lifler) oluşmaktadırlar.

Akordiyon Perde çeşitli renk, kumaş türü ve boyuta göre tasarlanabilmektedir. Kumaş türlerine örnek olarak; River, Perla, Karmen, Pamela, Sidney, Bella, Lizbon, Blackout, Point, Monza, vb. 

Asetat Kumaş

Asetat Kumaş selülojik kökenli suni (rejenere) bir kumaş çeşididir. Asetat kumaşlar kırışmaya meyillidirler ve yüksek sıcaklığa duyarlı olmaları nedeniyle ütü işlemi esnasında dikkat gerektirmektedirler.

Şönil Kumaş

Ev tekstilinde genellikle döşemelerde kullanılan Şönil Kumaş, tüylü ve kadifemsi bir yapıya sahiptir. İmalatı ve fiyatı diğer kumaş türlerine istinaden daha uygundur.

Şönil Kumaş dolgun yüzeyi ve çekiciliğiyle perde tekstilinde yerini almaktadır. Kadifemsi dokusuyla perdelerde canlı bir görünüm oluşturmaktadır.

cam balkon perde modelleri
Anlık İleti Gönder
Yardıma İhtiyacınız var mı?
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?